Tekst alternatywny.

Aby poprawnie wyświetlić stronę, zainstaluj FLASH PLAYER.

ATLAS GRZYBÓW

GRZYBY JADALNE

Grzyby o różnej przynależności systematycznej produkujące jadalne owocniki, które po odpowiednim przyrządzeniu, nie powodują u człowieka żadnych dolegliwości. W większości zbierane tylko ze stanu dzikiego, tylko nieliczne są uprawiane (pieczarki, boczniaki).Borowik szklachetny

Borowik

Borowik szlachetny – gatunek grzyba jadalnego z rodziny borowikowatych. W Polsce często spotykany zwłaszcza w górach, rzadziej na niżu, zwykle rzadki w okolicach wielkich miast.

Maślak zwyczajny

Maślak zwyczajny

Maślak zwyczajny - jest szeroko rozprzestrzeniony. Występuje na całej półkuli północnej na obszarach o klimacie umiarkowanym. Rośnie w lasach iglastych, głównie pod sosnami. Występuje od maja do jesieni, ale przy ciepłej jesieni i późnej zimie znajdowano dorodne osobniki w połowie grudnia.

Pieczarka leśna

Pieczarka leśna

Pieczarka leśna - pieczarka lśniąca, bedłka lśniąca, gatunek grzybów z rodziny pieczarkowatych . Rośnie od lipca do listopada w lasach iglastych, pojedynczo lub w małych grupach.

Koźlarz grabowy

Koźlarz grabowy

Koźlarz grabowy - występuje od lata do jesieni w lasach liściastych, przede wszystkim pod grabami. Dość częsty, ciepłolubny. Owocniki wyrastają pod grabami od początku lata, głównie w wilgotnych lasach dębowo-grabowych i lipowo-grabowych.GRZYBY NIEJADALNE

Grzyby, których owocniki dla człowieka nie są trujące, jednak nie nadają się do spożycia ze względu na nieprzyjemny smak, zapach, twardy miąższ, wielkość owocnika, ciężkostrawność lub inne czynniki powodujące nieprzydatność spożywczą danego gatunku grzyba.Borowik ponury

Borowik

Borowik ponury - w Polsce średnio pospolity. Rośnie na ziemi w lasach liściastych i mieszanych, głównie pod bukami i dębami, rzadziej – spotykany w parkach lub ogrodach. Częściej spotyka się go na podłożu wapiennym. Występuje latem i jesienią.

Goryczak żółciowy

Goryczak

Goryczak żółciowy - występuje od czerwca do końca października w lasach iglastych, lubi kwaśne gleby. W niektórych rejonach występuje dość licznie.

Lisówka pomarańczowa

Lisówka

Lisówka pomarańczowa - występuje powszechnie w lasach iglastych. Owocniki pojawiają się od września i występują do listopada.

Pieczarka żółtawa

Pieczarka

Pieczarka żółtawa - rośnie od maja do października. Występuje w lasach liściastych i iglastych, na terenach w pobliżu dróg i ich przydrożnych zaroślach, w parkach, ogrodach, na łąkach, tworząc niekiedy większe jego skupiska; częsta.GRZYBY TRUJĄCE

Grupa grzybów, zwłaszcza kapeluszowych, zawierających substancje trujące w ilościach toksycznych dla ludzi. U młodych osobników niektórych gatunków grzybów, czy po obróbce termicznej owocników zawartość czynnika toksycznego jest na tyle niewielka, że nadają się do spożycia. Z tego względu zwykle wyróżnia się gatunki bezwzględnie i fakultatywnie trujące.Hełmówka obrzeżona

Hełmówka

Hełmówka obrzeżona – występuje w kępkach, na drewnie obumarłych drzew iglastych.

Muchomor czerwony

Muchomor

Muchomor czerwony - w Europie Środkowej bardzo pospolity. W Polsce również bardzo pospolity. Rośnie w różnego typu lasach liściastych, iglastych i mieszanych. Owocniki pojawiają się od lata do późnej jesieni.

Mleczaj wełnianka

Mleczaj

Mleczaj wełnianka - występują w lasach i parkach w obecności brzóz. Rośnie na piaszczystych lub gliniastych, kwaśnych glebach. Wytwarza owocniki (w Europie) od sierpnia do października.

Muchomor sromotnikowy

Muchomor

Muchomor sromotnikowy - w Europie Środkowej jest pospolity. Występuje najczęściej w lasach liściastych, także w mieszanych; rośnie pojedynczo, lub w małych grupkach. Najczęściej rośnie pod dębami i bukami rzadziej pod innymi drzewami liściastymi. Występuje na glebach o odczynie obojętnym lub zasadowym, ale potrafi rosnąć także na glebach kwaśnych. Owocniki wyrastają od lata do późnej jesieni. W Polsce występuje na całym terytorium i jest pospolity.GRZYBY POD OCHRONĄ

Polska jako pierwsze państwo w Europie wprowadziła w 1983 roku ochronę gatunkową niektórych grzybów. Powstały listy grzybów chronionych objętych ochroną ścisłą, ochroną częściową, ochroną częściową, które mogą być pozyskiwane, wymagających ustalenia stref ochrony ich ostoi lub stanowisk. Na liście grzybów chronionych w Polsce znajdują się 52 pozycje, z których część to konkretne ich gatunki, a część całe ich rodzaje.Borowik królewski

Borowik

Borowik królewski - grzyb jadalny. Jest rzadki w Europie. Należy do jednego z dziesięciu najbardziej zagrożonych gatunków. Również w Polsce jest bardzo rzadki i jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Występuje od wczesnego lata do jesieni w lasach liściastych i parkach, głównie na wapiennych glebach .

Sarniak

Sarniak

Sarniak – rodzaj grzyba naziemnego z rodziny kolcownicowatych. W Polsce występuje 5 gatunków. W Europie znanych jest 16 gatunków.

Gwiazdosz

Gwiazdosz

Gwiazdosz - owocniki początkowo niepozorne, kuliste lub spłaszczone. Okrywa zewnętrzna pęka na cztery lub więcej płatków, które rozchylając się tworzą gwiaździste owocniki. Okrywa wewnętrzna jest kulista, siedząca lub wzniesiona na niewielkiej nóżce, znajduje się w niej masa zarodników. Zarodniki wydostają się przez otwór w szczycie. Wysyp zarodników brązowy, czarno brązowy. Zarodniki okrągławe, brodawkowato-kolczaste.

Pałeczka

Paleczka

Pałeczka - rodzaj grzyba z rodziny pieczarkowatych. Rośnie głównie poza lasem, najczęściej na glebach piaszczystych, w miejscach nasłonecznionych. Saprofity rosnące na ziemi. W Polsce występuje 5 gatunków.

ATLAS GRZYBÓW

WSZYSTKICH SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!Do kogo skierowane są nasze obozy ?

Obozy dla dzieci Narty w Austrii dla dzieci i młodzieży przeznaczone są dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

  • Do współpracy zapraszamy firmy, które nie posiadają koncesji Organizatora Turystyki, a chciałyby zorganizować kolonie i wypoczynek dla dzieci.

Sprawdź szkolenia na stopnie:

kurs ratownika WOPR

kurs płetwonurka

Piotr Rybiński © Wszystkie prawa zastrzeżone